En Ucuz Vize
En Ucuz Vize

Pasaport Türleri

Umuma mahsus pasaport (bordo), Hususi pasaport (yeşil), Hizmet pasaportu (gri) ve Diplomatik pasaport (siyah)

Anasayfa
>
Pasaport Türleri
Pasaport Nedir?
Pasaport, yurt dışına seyahat ederken kullanılan ve uluslararası şekilde kabul edilen bir tür kimlik belgesidir. Talep üzerine yetkili kurumlar tarafından verilir. Pasaport başvuruları online ya da doğrudan kurum üzerinden yapılabilir. Pasaport başvurusu, yasalarca belirlenmiş ücretlere ve kurallara tabidir. Defter bedeli ve bazı pasaportlar için 25 yaş şartı, bunlara örnek gösterilebilir.
Pasaport Çeşitleri
Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır:

1. Umuma mahsus pasaport (bordo)
2. Hususi pasaport (yeşil)
3. Hizmet pasaportu (gri)
4. Diplomatik pasaport (siyah)

Şartları yerine getiren her Türk vatandaşı umuma mahsus pasaport, yani bordo pasaport başvuru yapabilir. Yeşil, siyah ve gri pasaport çeşitlerine sahip olmak için belirli kriterlerin karşılanıyor olması gerekir.
Pasaport Nasıl Alınır ve Başvuru Nereden Yapılır?
Pasaport almak için pasaport randevu sayfasından randevu almak gerekir. Sayfaya giriş yaptıktan sonra pasaport türü ve pasaportun alınacağı yer seçilir. Bu noktada kişisel bilgilerin doğru ve tam olarak girilmesi zorunludur. Randevu oluştuktan sonra verilen tarihte istenen belgeler tamamlanmış bir şekilde kuruma gidilerek pasaport işlemleri tamamlanır. Pasaport randevusu telefon üzerinden de alınabilir. ALO 199 Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden randevu tarihi belirlenebilir.
Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Gerekli belgeler, alınacak pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak tüm pasaport türleri için çoğunlukla aşağıdaki belgeler istenmektedir: Kimlik belgesi Biyometrik fotoğraf Pasaport harç ve defter ücreti Varsa eski pasaport Reşit olmayan bireyler için muvafakatname Ayrıca pasaport başvurusundan önce emniyet güçlerine parmak izi verilmesi gerekmektedir.
Pasaport Geçerlilik Süresi Nedir?
Başvuru yaptıktan sonra harç yatırırken talep edilen geçerlilik süresine göre ücret ödenir. Geçerlilik süresi, pasaport belgesinin ne kadar süre ile seyahatlerde kullanabileceğini belirtir. Ülkeler, asgari pasaport geçerlilik süresine göre vize verirler. Bu süre çoğunlukla 6 ay olmakla beraber bazı ülkeler 3 ay, bazı ülkeler 1 ay, bazı ülkeler 1 yıl geçerlilik süresi bulunan pasaporta sahip kişilerin vize başvurusunu kabul etmektedir.
Pasaport Ücretleri Ne Kadar?
Pasaport alırken harç ve defter bedeli olmak üzere iki bedel ödenir. Her yıl yeniden belirlenen bu ücretlerin güncel bilgilerine resmi pasaport başvuru ücretleri sayfasından ulaşılabilir.

* Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.
* Öğrenci pasaportu, belirli şartlar karşılanıyorsa harç bedelinden muaftır.
Pasaport Uzatma ve Yenileme Nasıl Yapılır?
Pasaport yenileme işlemi için il ve ilçe nüfus müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Bunun için ilgili nüfus müdürlüğünden online randevu alınabilir ya da ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi'nden gerekli bilgiler edinilebilir. Pasaport başvurusu için gereken belgelerin yanı sıra eski pasaportla beraber nüfus müdürlüğüne başvurularak uzatma işlemi gerçekleştirilebilir.
Pasaport Uzatma Ücretleri Ne Kadar?
Pasaport uzatma özel olarak ücretlendirilmez. Standart pasaport ücretleri, uzatma işlemlerinde de geçerlidir.
Bize Ulaşın
Soru ve Destek:
vize@enucuzvize.com
Telefon:
Adres:
Tomtom mah. İstiklal cad. Tanhan İşhanı No: 177/2 Beyoğlu/İstanbul
Şirket Bilgileri
ENUCUZ TURİZM SEYAHAT İNŞAAT BİLİŞİM VE MEDYA ANONİM ŞİRKETİ
enucuzvize.com © Copyright 2023 Tüm hakları saklıdır.